Käynnissä: TerveTie -terveystietoa opettaville opettajille suunnattu täydennyskoulutus

Koulutus on Opetushallituksen rahoittama ja se toteutetaan samankaltaisena eri paikkakunnilla (Vaasa, Jyväskylä, Tampere, Turku) verkostoyhteistyönä. Koulutus on suunnattu ensisijaisesti yläaste- ja lukioikäisten oppilaiden terveystietoa opettaville opettajille.Koulutuksessa huomioidaan erityisesti eri ainetaustoilla terveystietoa opettavat opettajat. Koulutusjaksoihin otetaan 20 osallistujaa / koulutusjakso / paikkakunta. Jaksolle IV otetaan ensisijaisesti ne osallistujat, jotka osallistuvat myös jaksoihin II ja III. Mikäli koulutuspaikkoja jää, koulutukseen voidaan ottaa terveystiedon opetuksen suunnittelusta vastaavia- tai aineintegraatiosta kiinnostuneita opettajia.

Lue lisää Terveystieteiden yksikön sivuilta