Päättynyt: Kliininen tutkija VII -koulutus 2012

Tampereen yliopiston Lääketieteen yksikkö järjesti yhteistyössä Pirkanmaan sairaanhoito­piirin Tiedekeskuksen kanssa Kliininen tutkija -koulutuksen.

Koulutus oli tarkoitettu kaikille kliinistä tutkimusta tekeville, mutta erityisesti tutkimuksesta vastaaville henkilöille. Koulutuksen ja vapaaehtoisen kuulustelun suorittamisen jälkeen lääkäreillä ja hammaslääkäreillä on mahdollisuus hakea kansainvälistä Principal Investigator-henkilösertifiointia (www.labquality.fi/qualitor). Koulutus on hyväksytty lääkärien erikoistumiskoulutukseen kaikille erikoisaloille. Se voidaan hyväksyä myös tohtorikoulutukseen.

Keskeinen sisältö:

–    kliinisen tutkimuksen lähtökohdat

–    etiikka, säädökset ja rahoitus

–    kliinisen tutkimuksen käytännöt

Aika: 30.–31.8. 2012

Paikka: Tampereen yliopiston päärakennus, Kalevantie 4